ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9201272
*
nr 920 1272
Spegel
Sent 1800-tal, fågeldekor, höjd: 80, bredd: 75
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2014
kl 18:42:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/10 18:35:12
1
700 kr
27/10 18:37:18
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fågeldekor sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 920 1272
Spegel
Sent 1800-tal, fågeldekor, höjd: 80, bredd: 75
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/10 18:35:12 | 1 | 700 kr |
| 27/10 18:37:18 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fågeldekor sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07



